Prawdopodobnie znamy przyczynę pożaru katedry Notre Dame! Niestety tego nikt by się nie spodziewał.

Katedra Notre Dame w Paryżu spłonęła. Ogień pojawił się w zabytkowych wnętrzach o 18 i błyskawicznie pochłonął dach najsłynniejszego kościoła na świecie.

Chwilę później płomienie przeniosły się niżej siejąc straszliwe zniszczenia na oczach milionów bezradnych ludzi obserwujących relacje z pożaru za pośrednictwem mediów społecznościowych na całym świecie. Oficjalna przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana, ale śledczy mają już pierwsze poszlaki, które wskazują skąd ogień mógł się pojawić pod sklepieniem katedry. .

11 kwietnia rozpoczęły się pierwsze od 200 lat prace remontowe w katedrze Notre Dame. Na ten cel zebrano ponad 100 mln euro – katedra była w opłakanym stanie, a jej remont miał potrwać nawet 20 lat. Poważnych napraw wymagały dach, iglica, przypory, witraże, gargulce i kamieniarka. Remontowane miały też być witraże i rzeźby. 

Zdaniem śledczych pożar, który wybuch w katedrze 15 kwietnia został zapoczątkowany przez jednego z robotników biorących udział w remoncie. Robotnik prawdopodobnie wyszedł na papierosa i nie zachował odpowiednich środków bezpieczeństwa.
Inny scenariusz to zwarcie, do którego miało dojść na rusztowaniu pod dachem. Jedno ze znajdujących się tam urządzeń służących do renowacji było w złym stanie technicznym i być może zwarcie, które w nim powstało było początkiem pożaru. Obie te wersje są na razie spekulacjami śledczych – na oficjalną informację o przyczynach pożaru będziemy musieli jeszcze poczekać.
źródło: wiedzoholik.pl